Expoziția și albumul „Locomotive reșițene”

noiembrie 2022

În 2022 s-au împlinit 150 de ani de la fabricarea primei locomotive cu abur de pe teritoriul actual al României, 100 de ani de la construirea Fabricii de Locomotive din Reșița și 50 de ani de la inaugurarea Muzeului de Locomotive in aer liber din Triaj, Reșița. Timp de aproape un secol, în perioada 1872-1964, în Reșița s-au fabricat 1461 locomotive.

În celebrarea acestor aniversări, Casa de Cultură Reșița și Muzeul Cineastrului Amator au organizat, în data de 20 octombrie 2022, lansarea albumului de fotografii „Locomotive reșițene” și vernisajul expoziției cu același nume. Evenimentul s-a desfășurat pe peronul 3 al Gării Reșița Sud și a adunat în jurul său numeroși oameni de cultură și presă din Reșița și împrejurimi.

Fotografii de la eveniment realizate de Evan Voinea, Petre Dalea și Bogdan Andrei Mihele.