Expoziția „Bârzava: Bogăția Apei”, parte din Noaptea Albă a Galeriilor

octombrie 2022

Expoziția de fotografii „Bârzava: Bogăția Apei” privind rețeaua de amenajări hidrotehnice din bazinul Bârzavei se mută în incinta Centrului Universitar UBB din Reșița, Str. Traian Vuia 1-4 și poate fi vizitată ca parte din Noaptea Albă a Galeriilor din data de 1 octombrie 2022.

Fotografiile ilustrează diferite etape din construcția și exploatarea rețelelor de canale, apeducte, tuneluri, jgheaburi, stavile și baraje de-a lungul secolului XX. Galeria este acompaniată de o instalație interactivă intitulată Hydropower care ilustrează funcționarea turbinelor utilizate de-a lungul timpului în producția hidroenergiei.

Mai multe informații despre programul Nopții Albe a Galeriilor sunt disponibile aici: NAG 2021 (noapteagaleriilor.ro)

Expoziția din incinta CU UBB este organizată de Muzeul Cineastului Amator.

Expoziția și instalația au fost dezvoltate în cadrul proiectului „Orașul invizibil. Partea 1: Povestea apei”, implementat de Asociația Make Better și Muzeul Cineastului Amator, cu co-finanțarea Administrației Fondului Cultural Național și a Primăriei Municipiului Reșița. Instalația a fost realizată de MODULAB și Zeppelin Design.